Ostatnio opublikowane

Ostatnio opublikowane

Ostatnio opublikowane

Ostatnio opublikowane

Lucjan Łągiewka - geniusz czy oszust?

Niezwykła historia wynalazcy bez formalnego wykształcenia naukowego - Lucjan Łągiewka

Odkryj historię Lucjana Łągiewki i jego wynalazek - zderzak Łągiewki. Mimo kontrowersji i krytyki ze strony niektórych naukowców, urządzenie faktycznie działa i może mieć szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej. Czy ciężka praca i determinacja mogą prowadzić do osiągnięcia ważnych odkryć?
11-03-2023
Kobiety na Czele Polskiej Nauki

Polskie kobiety w nauce: od badaczek kosmosu po pionierkę przeszczepu twarzy

Poznaj niezwykłe historie czterech wybitnych polskich naukowczyń - Profesor Bożena Czerny, Prof. dr hab. Magdalena Król, Dr Anna Łosiak i Profesor Maria Siemionow. Odkrycia i badania naukowe tych kobiet zmieniają nasze zrozumienie świata i przyczyniają się do postępu w dziedzinach takich jak astronomia, biologia nowotworów, geologia planetarna oraz transplantologia.
08-03-2023
Polak uczestniczy w odkryciu leku na nadciśnienie!

Polak przyczynił się do przełomowego odkrycia w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego!

Obiecujące wyniki badania na temat skuteczności leku aprocitentan w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego, przeprowadzonego przez polskiego badacza prof. Krzysztofa Narkiewicza i międzynarodowy zespół naukowców, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie The Lancet. Dowiedz się więcej o działaniu leku oraz nadziejach na nowe terapie.
07-03-2023
Polscy naukowcy na tropie leku na raka piersi

Naukowcy Politechniki Krakowskiej na tropie leku na złośliwego raka piersi

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej poszukują nowych związków chemicznych, które pomogą w leczeniu potrójnie negatywnego raka piersi, jednej z najbardziej złośliwych kobiecych chorób. Projekt ma na celu opracowanie celowanego leku, który będzie skuteczniejszy i bezpieczniejszy dla pacjentów.
02-03-2023
Nowy wynalazek w terapii przeciwnowotworowej

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali nowy sposób na zwalczanie nowotworów!

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali nowy sposób na zwalczanie nowotworów poprzez modyfikację białek C2 i czynnika B związanych z układem dopełniacza. Zmodyfikowane białka podnoszą skuteczność immunoterapii stosowanej w leczeniu chłoniaków i białaczek B-limfocytarnych, co może przyczynić się do zwiększenia skuteczności leczenia i ograniczenia skutków ubocznych.
28-02-2023
Polacy opracowali nowe związki przeciwnowotworowe!

Polacy opracowali nowe związki przeciwnowotworowe!

Interdyscyplinarny zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Lublinie oraz z CBMiM PAN w Łodzi zaprojektował i zsyntetyzował dwa nowe związki przeciwnowotworowe o silnych właściwościach, które zostały przebadane pod kątem właściwości fizykochemicznych i biologicznych.
21-02-2023

Kategorie

Maciej Kawecki - twórca

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.

Michał Wiktorowicz – twórca

bloger i odkrywca nieznanych talentów. Z pasją prowadzi blog "MakeWay", gdzie z niebywałym zapałem prezentuje zdolnych polskich naukowców oraz innowacyjne technologie prosto z rodzimej ziemi. Choć nie jest pomysłodawcą tego bloga, to dzięki swojej pracy przyczynił się do jego rozkwitu, odkrywając, weryfikując i przedstawiając skomplikowane tematy w przystępnej formie. Jako absolwent Wojskowej Akademii Technicznej z tytułem magistra inżyniera mechatroniki, Michał posiada solidne podstawy do zrozumienia i docenienia osiągnięć naukowych. Swoją pasję do majsterkowania łączy z niegasnącą ciekawością świata, co pozwala mu docierać do najbardziej fascynujących odkryć.

Wyślij

Interesują Cię moje treści i chcesz być z nimi na bieżąco?

Jutro jest już dzisiaj! Zawsze bądź na czas.

Dołącz do społeczności tych, którzy chcą wiedzieć więcej i subskrybuj do newslettera

SUBSKRYBUJ

Deep Learning dla Choroby Parkinsona

Młody naukowiec z WAT na tropie lepszej terapii choroby Parkinsona!

Artykuł opisuje badania naukowe, które wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak aplikacje mobilne i sztuczne sieci neuronowe, w celu poprawy diagnozowania i leczenia choroby Parkinsona.
18-02-2023
Innowacyjna farba bio-foto-magnetyczna

Farba przyszłości: jak polska doktorantka zmienia branżę dekoratorską

Czy kiedykolwiek marzyłeś o farbie, która nie tylko będzie pięknie wyglądać na Twoich ścianach, ale również będzie chronić Ciebie i Twoją rodzinę przed chorobotwórczymi bakteriami i szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza? Taka właśnie farba została opracowana przez doktorantkę Izabelę Malinowską wraz z dr hab. inż. Anną Zielińską-Jurek, prof. PG, na Wydziale Chemicznym na Politechnice Gdańskiej.
16-02-2023
Polak zdobywa Thiel Stypendium - Hugo Chróst

21 letni Hugo Chróst jako pierwszy Polak w historii otrzymał w USA jedno z najbardziej prestiżowych stypendiów!

Hugo Chróst z Polski zdobył Thiel Stypendium, pierwszy raz w historii przyznane Polakowi. The Thiel Foundation, założona przez Petera Thiela, wyróżnia 20 innowatorów kwotą 100 000 dolarów i wsparciem przez 2 lata.
10-02-2023
Możliwy przełom w leczeniu osteoporozy

Możliwy przełom w leczeniu osteoporozy

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali materiał, który pomoże odbudowywać ubytki kostne i jednocześnie może służyć jako nośnik leków na osteoporozę.
08-02-2023
Polski wkład w rozwój komputerów kwantowych

Nowy krok w rozwoju komputerów kwantowych! Polscy naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przyczynili się do ważnego odkrycia.

Odkrycie naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz innych ośrodków naukowych daje nadzieję na stworzenie nowych, sterowanych światłem, podzespołów dla komputerów kwantowych. Może ono zrewolucjonizować przemysł elektroniczny i zapewnić oszczędność energii oraz efektywniejsze jej wykorzystanie.
26-01-2023
Ojciec robotyzacji polskiego sektora medycznego!

Ojciec robotyzacji polskiego sektora medycznego!

Niezwykły człowiek, którego wyjątkowość wynika z wysoce rozwiniętych cech wizjonerskich, zaangażowania w kreowanie współczesnej medycyny oraz niesamowitych dokonań naukowych. Jest jednym z pionierów robotów medycznych, twórca pierwszego w Europie robota do operacji serca Robin Heart.
29-12-2022
Katowicka okulistyka ratuje wzrok Ukraińca

Profesor Wylęgała i jego zespół uratowali wzrok 55-letniemu, ukraińskiemu paraolimpijczykowi!

55-letni ukraiński pacjent Serhij Sydorenko, który wraz z rodziną uciekł z ogarniętej wojną Ukrainy do Polski, po 30 latach został wyleczony z bielma rogówki przy wsparciu prof. Edwarda Wylęgały, szefa okulistyki w katowickim ośrodku.
27-12-2022

Najnowsze posty

O twórcy Make Way

MAKE WAY

MAKE WAY

MAKE WAY

Maciej Kawecki

Twórca
Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji odpowiadający za sektor innowacji i wdrażanie do polskiego porządku prawnego RODO. W 2018 r. zajął 23. miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce Dziennika Gazety Prawnej, w 2019 awansował w tym samym rankingu na 15. Pozycję. Autor cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN, podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat „Technicznie Rzecz Biorąc” oraz współprowadzący kanału technologicznego wraz z Filipem Chajzerem „W Głowie Się Nie Mieści”.